آرشیو مجلات

آثار حقوقی الحاق به سازمان تجارت جهانی (WTO) 1398/03/01

article img

سازمان تجارت جهانی (World Trade Organization)، در سال ۱۹۹۵ تشکیل و جایگزین موافقتنامه عمومی تعرفه و تجارت  یا همان– گات - (GATT) گردید. از مسئولیت های اصلی این مرجع، تنظیم قوانین جهانی تجارت و حل و فصل اختلافات ناشی از آن در بین اعضا، در غالب یک سازمان بین‌المللی، است.
امروزه این سازمان، بیش از ۱۶۰عضو دارد و بیش از۹۰ درصد از تجارت جهانی را در اختیار گرفته است. اعضای سازمان تجارت جهانی کشورهایی هستند که موافقت‌نامه‌های (حدود ۳۰ موافقت‌نامه) این سازمان را امضا کرده‌اند.
بالا رفتن جایگاه سیاسی و اقتصادی در سطح جهان، دسترسی به بازارهای جهانی، رونق سرمایه گذاری خارجی در داخل و به تبع آن افزایش زمینه های اشتغال و در نهایت حل مشکلات تجارتی موجود با کشورهای دنیا از مزایای پیوستن به این سازمان مهم جهانی به شمار میرود.
اهداف تعریف شده ی سازمان تجارت جهانی برای خود، بدین شرح است:
- توسعه بهره‌وری بهینه از منابع جهانی در غالب تولید و تجارت
- دستیابی به توسعه پایدار
- بهبود سطح زندگی
- ایجاد اشتغال کامل در کشورهای عضو
- صیانت و حفظ محیط زیست
- بهبود سهم کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته از رشد تجارت بین‌المللی
عضویت در سازمان تجارت جهانی مستلزم پذیرفتن اصول و معاهدات متعددی است که مورد قبول کشورهای عضو قرار گرفته است. این مراحل شامل تقاضای عضویت، پذیرش درخواست (الحاق به عنوان عضو ناظر) ، تدوین گزارش سیاستهای تجاری کشور، تشکیل گروه کاری الحاق و در نهایت مذاکرات دوجانبه و چند جانبه ای به منظور تعیین شرایط عضویت و حصول توافق برای الحاق میباشد.
ایران ، در۲۶ مه ۲۰۰۵ (1375 ) و بعد از حدود ۱۰ سال انتظار (در سال 1384 ) به عنوان عضو ناظر سازمان تجارت جهانی پذیرفته شد؛ اگرچه بنظر میرسد که  برای الحاق و عضویت رسمی در این سازمان راه درازی در پیش دارد.
در این پروسه، مهم ترین و در عین حال دشوارترین شرایط مورد قبول قرارگرفتن کشوری از سوی سازمان تجارت جهانی، اتفاق نظر کلیه ی کشورهای عضو، در رابطه با پذیرش کشور متقاضی است. لازم به ذکر است که حتی با مخالفت یکی از اعضا هم، درخواست پذیرش، وتو می شود. البته در چنین شرایطی، عضو ناضر با دیگر اعضا وارد مذاکرات چند جانبه می‌شود و این مذاکرات شامل تعیین و بررسی شرایط، ضوابط و حقوقی است که کشور متقاضی، در صورت عضویت در سازمان تجارت جهانی، می بایست به آنها پایبند باشد.
به این ترتیب برای ایران هم، مشکل درست در همین مرحله در جدی ترین شرایط است.تعدادی از اعضا، که در زمره کشورهای قدرتمند هم محسوب میشوند، مخالفت خود را با پذیرش عضویت جمهوری اسلامی ایران، با توسل به دلایل اقتصادی و حتی سیاسی، اعلام داشته اند. از دیگر موانع مهم این الحاق همساز نبودن برخی از قوانین ایران با مقررات این سازمان میباشد. به طور مثال از موانع حقوقی موجود در قانون اساسی، میتوان به اصل 77 قانون اساسی، اشاره کردکه رسمیت موافقت نامه ها را منوط به تصویب مجلس می کند. اصل 44 نیز دولت را متصدی صنایع مادر، درست برخلاف اصل آزادسازی تجاری که از جمله اصول حاکم بر سازمان تجارت جهانی است ، میداند. همچنین اصل 4یا 139 ،قانون اساسی هم موانع مهمی در این راستا به شمار می آیند.
ریشه این موانع البته در حقوق مرتبط با مالکیت معنوی، کمتر است و تنها با پیوستن ایران به اعلامیه استکهلم، به عنوان آخرین موافقتنامه بین‌المللی مالکیت صنعتی می‌باشد؛ چرا که در متن موافقتنامه تریپس این امر تصریح شده است. بدین صورت که در ماده 2 این موافقتنامه آمده که در خصوص علائم تجاری، علائم جغرافیایی و طرح‌های صنعتی، اعضا، مواد 1 تا 12 و 19 کنوانسیون پاریس (1967) را رعایت خواهند کرد.
موانع قانونی دیگر برای الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی را در قوانین بیمه، قوانین و مقررات ارزی، قوانین صادرات و واردات، مقررات گمرک و همچنین قوانین مالیاتی، جست و جو کرد.
مقررات سخت برای سرمایه‌گذاری‌ها و مشارکت خارجی در بخش‌های تولیدی و خدماتی، عدم شفافیت و نیز ضریب بالای فساد و ارتشا و قاچاق در سیستم اقتصادی و بوروکراسی کشور نیز از دیگر موانع ادغام متوازن اقتصاد ایران در بازار بین‌المللی و هم‌پیوندی آن با اقتصادهای دیگر تلقی می‌شوند.
بنابراین، تا زمانی که ایران نسبت به بازنگری در قوانین و مقررات داخلی خود و به ویژه قانون اساسی به عنوان شالوده قوانین و مقررات عمومی کشور، اقدام نکرده باشد، پذیرش و قبول آن در سازمان های موصوف منتفی است.
بهبود و ثبات جایگاه ایران در بازارهای بین المللی، رشد اقتصادی ناشی از توسعه تجارت خارجی، دریافت سهم بیشتر از بازارهای بین المللی، یافتن بازارهای خارجی برای کالاهای تولیدی، رشد صادرات غیرنفتی، کاهش فاصله با مقیاس های جهانی، افزایش قدرت رقابت، حفظ سرمایه،  جذب سرمایه گذاری خارجی، برچیدن سفره ها و بسترهای رانت و امتیاز و انحصار، مقابله با تحریم اقتصادی و سیاسی، کارآمدی بیش از پیش مقررات اقتصادی و.... از جمله مزایای پیوستن بهWTO است.
 

ثبت نظر

cialis online reddit

cialis 40 mg precio tiethy https://acialisd.com/# - Cialis Saunty Treatment For Itching Rash Amoxicillin Reaction THEOPSPYPE <a href=https://acialisd.com/#>Cialis</a> StibeseGoobe My Canadian Pharmacy Meds