آرشیو مجلات

article img
1398/07/18
آیا شرکت‌های ایرانی، برای اینکوترمز 2020 آمادگی لازم را دارند؟

هنوز در نیمه سال 2019، جهان تجارت بین الملل با قوانین اینکوترمز 2010 هدایت می شود و بازنگری در قوانین فعلی تعیین شده توسط اتاق بازرگانی بین المللی ، سالهاست که بطور مداوم اتفاق می افتد. مسئولیت اصلاحات بر عهده گروه پیش نویس اتاق بازرگانی بین المللی (ICC) است، که شامل پنج وکیل اتحادیه اروپا ، ایالات متحده آمریکا ، استرالیا و چین می باشد.

article img
1398/03/12
دیوان داوری بین المللی اتاق بازرگانی

دیوان بین‌المللی داوری (Permanent Court of Arbitration )، نهادی وابسته به اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) است که هدف از تشکیل آن، حل اختلافات تجاری بین‌المللی از مسیر داوری است.

article img
1398/03/05
گردشگری تجاری

وقتی از کلمه تجارت که جزء جدی ترین فعالیت های بشری از دیرباز تاکنون بوده است و گردشگری، که در وهله ی اول نشانگر یکی از جنبه های سرگرمی زندگی هر انسان و گسستن وی از کار است، یک ترکیب میسازیم، در واقع از نگاه بسیاری، به ایجاد یک پارادکس دست زدیم. اما این عبارت و در واقع صنعت پشت سرآن، طی 15 سال اخیر بی وقفه درحال رشد و اثرگذاری بر اقتصاد جهانی است. هرچند هنوز در بسیاری از کشورهای درحال توسعه، یا از اهمیت کافی برخوردار نیست و یا زیرساخت های مناسب گسترش خود را نیافته است.

article img
1398/03/01
نقش دادگاه های داخلی در داوری تجاری

باگسترش روابط تجاری، اختلافات تجاری نیز امری غیرقابل اجتناب است و البته طرفین باید تصمیم بگیرند که کدام یک از مراجع دادگاه و داوری را جهت حل و فصل این اختلافات برگزینند؟ برای ورود به مبحث جایگاه دادگاه های داخلی در داوری های تجاری بین المللی ، لازم است که چون هر بحث دیگر ابتدا تعریفی قانونی و رسمی از عنوان مذکور ارائه شود:

article img
1398/03/01
داوری الکترونیک اختلافات تجاری

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و تحقق تئوری دهکده جهانی، توسعه ی تجارت، با پشت سرگذاشتن مرزها، رقم خورد. در این راستا، ابزارهای الکترونیکی و گسترش اینترنت، ابعاد شرکت های تجاری را وسعت بخشید و آنها را تبدیل به سرزمین های بدون مرزی کرد که بی هیچ محدودیتی با یکدیگر در تعامل هستند. در چنین شرایطی، بروز اختلافات، امری ناگزیر است که البته رسیدگی به آن هم نیازمند مسیری سریع، کم هزینه و امن می باشد. به این ترتیب، مساله داوري مدرن از طریق اینترنت مطـرح گردید .

article img
1397/12/18
زنان، کسب و کار و قانون ٢٠١٩؛ یک دهه اصلاحات

برابری جنسیتی جزء حیاتی رشد اقتصادی است. زنان نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می‎دهند و تصمیماتی که در شروع زندگی کاری خود می‎گیرند، بر امنیت اقتصادی، رشد و تعادل کار و زندگی آن‎ها تأثیر می‎گذارد. دسترسی زنان به فعالیت‎های اشتغال و کارآفرینی به عوامل بسیاری بستگی دارد. در بسیاری از کشورها، قوانین و مقررات تبعیض‏‌آمیز منجر به محدود کردن فرصت‎های کاری برابر برای زنان در مقایسه با مردان می‎شود.

article img
1397/10/30
کنوانسیون بیع بین المللی 1980 سازمان ملل متحد